Jakie są możliwości leczenia implantologicznego? Z cała pewnością duże ! Możemy odbudować zarówno pojedyncze braki zębowe jak i wszystkie zęby. Co najważniejsze - rozwiązanie implantologiczne jest niezwykle trwałe. Na implantach możemy zamocować koronę porcelanową, protezę zębową lub niewyjmowany most zastępujący wszystkie zęby. Możliwości leczenia implantologicznego jest wiele, wszystko zależy od naszych potrzeb.
Planowanie leczenia implantologicznego.
Jeśli myślimy o leczeniu implantologicznym, zapewne chcemy odbudować braki zębów. Trzeba być świadomym, że jest to złożony proces na który składa się kilka etapów:
- pierwszy etap to konsultacja implantologiczna. Podczas której zostanie wykonane zdjęcie CBCT (tomografia komputerowa) oraz badanie jamy ustnej i wywiad z pacjentem,
- kolejny etap to omówienie planu leczenia. Podczas tej wizyty lekarz indywidualnie opowie o dobranym do potrzeb pacjenta implancie, przebiegu i czasie leczenia oraz jego kosztach,
- zabieg wszczepienia implantu, dzięki certyfikatowi Clean Implant Foundation jest szczególnie bezpieczny,
- kolejna wizyta to odsłonięcie implantu i przymocowanie śruby kształtującej dziąsło,
- ostatni etap to zamocowanie pracy protetycznej (korony, mostu, protezy)
Jakie badania obrazowe do leczenia implantologicznego.
Podczas konsultacji implantologicznej dentysta zleci wykonanie zdjęcia RTG. W przeważającej ilości przypadków będzie to zdjęcie pantomograficzne oraz tomografia komputerowa. Według tych zdjęć, możliwe jest zbadanie grubości kości i dopasowanie do niej odpowiedniego implantu zębowego.
Jak długo trwa leczenie implantologiczne.
Istnieją dwie możliwości leczenia implantologicznego.
Pierwsza - kiedy nowoczesna stomatologia pozwala wykonać nowe zęby w 1 dzień.
Dotyczy to zarówno odbudowy jednego zęba jak i wszystkich zębów w szczęce lub żuchwie. Stomatologia jednego dnia polega na usunięciu zęba lub zębów, wszczepiu implantu (lub implantów) i osadzeniu na nim korony protetycznej (lub wielu koron, mostów) podczas tego samego zabiegu.
Druga możliwość - standardowe leczenie, które rozkłada się w czasie.
Po zabiegu implantacji wszczepiony implant musi się zintegrować z kością co trwa zwykle od 4 do 6 miesięcy. To właściwie jest jedyny najdłuższy okres podczas leczenia implantologicznego.
Ciąża w trakcie leczenia implantologicznego.
Ciąża sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do leczenia implantologicznego. Jest jednak ogólna zasada, która mówi, że jeśli planowany zabieg nie jest ratującym życie, należy go przenieść na termin po porodzie i połogu.
Antybiotykoterapia oraz zdjęcia rtg, które stosuje się podczas leczenia implantologicznego nie są wskazane w ciąży. Dlatego lepiej odsunąć w czasie wkręcenie implantu.
Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego.
Głównym przeciwwskazaniem, który możemy zwalczyć jest zła higiena jamy ustnej. Jeśli mamy kamień nazębny i źle myjemy zęby, wkręcony implant zębowy nie utrzyma się. Należy udać się na zabieg higienizacji wraz z instruktażem higieny i jak najszybciej wdrożyć nowe zasady dbania o zdrowe zęby.
Innymi przeciwwskazaniami są choroby takie jak: padaczka, nowotwory, choroba alkoholowa, narkomania, bruksizm, osteoporoza.
Zaznaczamy, że paradontoza nie jest bezpośrednim przeciwwskazaniem do skorzystania z jakichkolwiek możliwości implantologicznych. Aby rozpocząć leczenie implantologiczne, najpierw trzeba wyleczyć objawy paradontozy.